W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża ukazała się im na krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości. To wydarzenie na trwałe wpisało się w historię nie tylko XX wieku, lecz również pozostaje aktualnym w obecnym wieku. Ponad czasowość tego objawienia zawarta jest w wezwaniu do nawrócenie i modlitwy różańcowej. Współczesny człowiek wiary jest wezwany do podążania drogą, którą wskazał Jezus Chrystus. Na tę drogę wciąż zaprasza nas Jego i Nasza Matka, Maryja.

Od 1996 roku z inicjatywy ówczesnego ks. Proboszcza Tadeusz Gębki rozpoczęło się cykliczne nabożeństwo fatimskie. Przez sześć miesięcy poczynając od miesiąca maja a kończąc w październiku to nabożeństwo gromadziło i gromadzi wielu parafian. W tym roku rozpoczęło się Mszą św. w kościele poklasztornym o godz. 20.00. Zgromadziła się licznie wspólnota wiernych, która stała się świadkiem inscenizacji objawienia Matki Bożej w dniu 13 maja 1917 roku. Następnie dzieci – trójka rodzeństwa Masternaków z Kolonii Boiska, które swoją obecnością przybliżyły wszystkim tamto z przed 100 laty wydarzenie rozpoczęły modlitwę różańcową. Po pierwszej tajemnicy wszyscy przy zapalonych świecach wyruszyli w procesji modlitewnej ulicami Solca do kościoła parafialnego. Figurę Matki Bożej fatimskiej niosło 14 zespołów 4-osobowych. Śpiew, modlitwa różańcowa były wielką manifestacją wiary i przypomnieniem treści objawień z Fatimy. Przepiękna oprawa chóralna, modlitwa i śpiew oraz zaangażowanie wielu osób dostarczyło wielu niezapomnianych duchowych przeżyć. Zapraszamy na kolejne nabożeństwa fatimskiej do naszej parafii.